Rozmawiając z różnymi kobietami często słyszę „ale ja będę miała cesarskie cięcie, doula i przygotowanie do porodu mi nie są potrzebne”. Nic bardziej mylnego. Poród przez cesarskie cięcie może również być pięknym porodem wspominanym całe życie. Niestety może też być ogromną traumą. Doula przy cesarskim cięciu może mieć duży wpływ na poziom stresu u kobiety i dziecka.
Łagodna cesarka
Już jakiś czas temu napisałam wpis o tzw „gentle cesarean”, czyli łagodnym cesarskim cięciu. Dzięki temu specjaliści starają się jak najbardziej zminimalizować negatywne skutki cesarskiego cięcia. Bo niestety cesarskie cięcie zawsze będzie miało jakieś negatywne skutki. W końcu to całkiem poważna operacja. Jednak czasami nie ma innej opcji urodzenia dziecka.
O co chodzi w „łagodnej cesarce”? O to, by kobieta i jej dziecko stali się podmiotem porodu a nie jego przedmiotem.
I właśnie można:
- podczas operacji mieć przy sobie osobę towarzyszącą,
- włączyć ulubioną muzykę,
- korzystać z technik relaksacji,
- przygasić światła, które nie są potrzebne,
- dostać dziecko od razu po porodzie na piersi do kontaktu skóra do skóry,
- zaszczepić dziecko bakteriami z dróg rodnych kobiety,
- poczekać z odcięciem pępowiny,
- poczekać z operacją aż do pojawienia się naturalnych skurczy porodowych (jeśli stan zdrowia na to pozwala),
- pozwolić dziecku urodzić się z macicy siłą skurczów,
Brzmi dobrze? Bo to jest dobre! Cesarskie cięcie nie musi być chłodną operacją na jeszcze zimniejszej sali, gdy dziecko w najlepszym wypadku zostanie kobiecie pokazane a potem zabrane nie wiadomo gdzie. Cesarskie cięcie może być piękne.
Doula przy cesarskim cięciu
Praca douli polega na wspieraniu kobiety w czasie okołoporodowym. Rodzaj porodu nie musi tu mieć znaczenia. Przy cesarskim cięciu również można wspierać. Przede wszystkim doula pomoże przygotować się do porodu najlepiej jak się da, również do cesarskiego cięcia. Pomagam także z wyborem szpitala do porodu. W mojej okolicy na szczęście są takie placówki, które umożliwiają pobyt osoby towarzyszącej również podczas cesarskiego cięcia (również obecnie w czasach pandemii). To niezwykle pomocna rzecz. Dzięki temu mogę kobiecie pomóc zmniejszyć poziom stresu (a co za tym idzie i hormonów stresu). To również przekłada się na jak najlepsze wyniki cesarskiego cięcia.
Oczywiście w takim wypadku przy cesarskim cięciu może być obecna tylko jedna osoba, ze względu na ograniczone miejsce na sali. Jednak nie zawsze partner może lub chce być obecny podczas operacji.
W pobliskich szpitalach również wspiera się kontakt skóra do skóry po cesarskim cięciu. Dziecko po urodzeniu jest położone na piersiach kobiety. Wspieram ją w tym i fizycznie pomagam, bo nie każda kobieta jest w stanie przy cesarskim cięciu samodzielnie tulić dziecko.
Biorąc pod uwagę specyfikę regionu ja jeszcze pełnię rolę tłumacza z języka czeskiego. Coraz więcej Polek zaczyna rodzić w czeskich szpitalach. A to nie tylko chodzi o sam pobyt w szpitalu, ale także o pomoc w załatwianiu dokumentów urzędowych.
Przygotowanie do porodu drogą cesarskiego cięcia
To nie jest tak, że do cesarki nie trzeba się przygotowywać. Trzeba się przygotować i to równie ważne, jak przy porodzie drogami natury.
Co warto wiedzieć?
- jakie są możliwości przy cesarskim cięciu, stworzenia planu porodu,
- jaki szpital wybrać, aby jak najlepiej móc przeżyć cesarskie cięcie,
- przygotowanie do karmienia piersią po cesarskim cięciu,
- przygotowanie do połogu po cesarskim cięciu (tak, połóg występuje bez względu na rodzaj porodu),
- nauka relaksacji, która pomaga w zmniejszeniu stresu przed i podczas cesarskiego cięcia,
Uwierz mi lub nie, ale są różne szpitale i można mieć piękną, delikatną cesarkę z poszanowaniem woli kobiety rodzącej, a można mieć zwykłą operację, bez wsparcia i bez możliwości kontaktu z dzieckiem.
Oczywiście dużo zależy od wielu rzeczy. Nie każda kobieta może mieć cesarskie cięcie przy znieczuleniu dolędźwiowym. Czasami nie ma wyjścia i lekarze muszą całkowicie uśpić kobietę. Nie każda kobieta również cesarką może czekać, aż rozpocznie się akcja porodowa (bardzo dużo korzyści dla kobiety i dziecka). Tak samo nie każda kobieta będzie miała możliwość mieć kontakt skóra do skóry z dzieckiem od razu po cesarskim cięciu, ze względu na stan dziecka, który wymagał pomocy lekarskiej. Nie mniej jednak, zachowanie największej ilości elementów „gentle cesarean”, jakie są możliwe, przyniesie dużo dobrego dla kobiety jej dziecka.
Olga