Ciąża i poród to nie jest dobry czas na podejmowanie decyzji. Hormony szaleją. Czasem się dzieje coś nagłego. Czasem wcześniejszy plan się rozsypuje przy porodzie. Decyzje trzeba podejmować nieustannie, a w czasie gdy na porodówkę nie można wejść z osobą towarzyszącą, decyzje podejmuje się jeszcze trudniej.
Dlatego chciałam Wam pokazać metodę podejmowania decyzji BRAIN. Ponieważ ona faktycznie działa. Pomaga się zdystansować od emocji i podjąć najbardziej właściwą dla siebie decyzję. Warto jest tę metodę poznać wcześniej i ćwiczyć w codziennych okolicznościach. Dzięki temu łatwiej nam będzie jej używać też w porodzie.
B – Jakie są benefity danej decyzji?
R – Jakie jest ryzyko?
A – Czy są jakieś alternatywy?
I – Co ci podpowiada intuicja?
N – Co się stanie, jeśli nie zrobimy nic?
Zapisz Się Do Tajnej Grupy A Otrzymasz Prezent I Będziesz Mogła Jeszcze Lepiej Przygotować Się Do Porodu!
B – Jak benefity
Jeżeli musimy coś zrobić lub wykonać, robimy to w konkretnym celu. Miałby pojawić się jakiś pozytywny skutek. I tak w odniesieniu do okresu okołoporodowego może to być na przykład propozycja podania sztucznej oksytocyny. W takim wypadku wartałoby się zapytać lekarza po co masz mieć podaną oksytocynę i jakie korzyści przyniesie jej podanie?
R jak ryzyko
Przed każdą decyzją dobrze jest się zastanowić, jakie ryzyko ona niesie. To kluczowa informacja, ponieważ niestety bardzo często ryzyko danej decyzji okazuje się większe niż benefity z niej wynikające. W przypadku podania sztucznej oksytocyny są to między innymi: wzmożone odczuwanie skurczy, brak możliwości odpoczynku (matki i dziecka), większe ryzyko niedotlenienia i stresu u dziecka, większe ryzyko problemów z karmieniem piersią.
A jak alternatywy
Przed podjęciem decyzji warto dowiedzieć się, jakie są inne opcje. W odniesieniu do naszej oksytocyny, najpierw trzeba wiedzieć w jakim celu jest podana oksytocyna a potem zastanowić się, czy można wykonać zamiast tego inne zabiegi? Może da się pobudzić produkcje naturalnej oksytocyny lub zapoczątkować poród w inny sposób.
I jak intuicja
Intuicja, zwłaszcza w kwestiach dotyczących dzieci, ma duże znaczenie. Jeśli Twoja intuicja mówi Ci, że coś może być szkodliwe, to jet duże prawdopodobieństwo, że tak jest.
N, czyli co się stanie, gdy nie zrobisz nic
Zastanów się także przez chwilę, co się stanie, jeśli nie zrobisz nic. Czasami może się okazać, że ryzyko związane z daną decyzją, będzie większe, niż jak nie zrobimy nic. W przypadku podania oksytocyny, można spróbować poczekać jeszcze chwilę i zobaczyć czy sytuacja się rozwinie, czy nie.
Najczęściej jest czas
To, co jest chyba najważniejsze przy podejmowaniu decyzji to dać sobie czas, aby móc ją podjąć świadomie. Bardzo często się zdarza, że zwłaszcza w trakcie porodu wymagają podjęcia decyzji od razu. To wywołuje tylko dodatkowy lęk, a tak naprawdę w wielu sytuacjach można dać kobiecie przynajmniej kilka minut na zastanowienie się.
W przypadku konieczności podjęcia decyzji przy porodzie, zawsze warto jest poprosić o kilka minut na zastanowienie.
I pamiętajcie:
Każda kobieta ma prawo decydować o sobie! Każda kobieta ma prawo podejmować decyzje dotyczące swojego ciała a także jej dziecka. Każda kobieta ma również prawo do informacji i otrzymania odpowiedzi na wszystkie zadane pytania