Kontakt skóra do skóry po porodzie przynosi wiele korzyści dla matki i dziecka i powinien być stosowany powszechnie. Odpowiedni kontakt skóra do skóry trwa nieprzerwanie przez 2 godziny po porodzie.
Jak wygląda kontakt skóra do skóry po porodzie?
Kontakt skóra do skóry po porodzie powinien trwać nieprzerwanie przez minimum 2 godziny i powinien rozpocząć się od razu po urodzeniu dziecka (również jeżeli dziecko było urodzone przez cesarskie cięcie). Nagi noworodek powinien być położony na brzuchu/piersiach mamy. Taki kontakt nie powinien być zakłócany przez inne osoby (noworodek nie musi być od razu mierzony, ważony, ubierany itd). Można mamę i noworodka okryć pielucha lub kocykiem.
Jakie są dobre skutki kontaktu STS po porodzie?
- regulacja temperatury ciała dziecka,
- regulacja gospodarki hormonalnej matki i dziecka,
- wytwarzanie się więzi między matką a dzieckiem,
- większe prawdopodobieństwo sukcesu w karmieniu piersią,
- mniejsze ryzyko krwotoku u matki,
- wpływ na stabilny stan dziecka,
- zasiedlanie noworodka fizjologiczną florą bakteryjną od matki,
Źródła:
- https://www.who.int/elena/titles/review_summaries/early-skin-contact/en/
- https://www.unicef.org.uk/babyfriendly/news-and-research/baby-friendly-research/research-supporting-breastfeeding/skin-to-skin-contact/
#MaluchyNaBrzuchy
W czerwcu 2019 roku powstała akcja Maluchy na Brzuchy, która miała na celu zachęcenie szpitali do respektowania prawa do dwugodzinnego i nieprzerwanego kontaktu skóra do skóry po porodzie.
We wrześniu powstał ranking polskich porodówek pod kątem przestrzegania tego prawa. Znalazło się w nim 26 szpitali, które spełniało to kryterium w co najmniej 70% porodów drogami natury oraz kolejne 9 szpitali, które w co najmniej 80% porodów przez cesarskie cięcie umożliwiały kangurowanie przez ojców. Dane zostały zebrane z ankiet Fundacji Rodzić po Ludzku, których dane są opublikowane na stronie www.gdzierodzic.info.
Bardzo bym chciała, aby szpitali w rankingu było więcej. Niestety w niektórych rejonach sytuacja jest wręcz opłakana. Średnia dla całego kraju wyniosła 29,32 % przy porodach drogami natury. Jak do tego dodamy porody przez cc (ponad 40% w Polsce), gdzie skin to skin z matką jest bardzo rzadki, to ten wskaźnik wyjdzie nam zaledwie około 17%.
Więcej informacji TUTAJ.
Kiedy kontakt skóra do skóry może być przerwany?
- gdy mamy do czynienia z bezpośrednim zagrożeniem życia lub zdrowia matki i/lub dziecka,
- gdy matka nie ma możliwości aktywnie uczestniczyć w kontakcie (znieczulenie ogólne),
- gdy matka nie chce,
Kiedy nie należy przerywać kontaktu skóra do skóry?
Potrzeba zważenia, zmierzenia czy ubrania dziecka nie powinna być ważniejsza niż kontakt skóra do skóry z matką. Również ocena stanu noworodka powinna odbyć się na brzuchu matki.
Kontakt skóra do skóry po porodzie powinien być rutyną w szpitalach. Powinien być także później stosowany jak najczęściej się da i dziecko i rodzice mają na to ochotę. Przytulając swoje dzieci zyskujemy dużo a nie tracimy nic.
Olga