Plan porodu to dokument, który jest niesamowicie ważny dla kobiety rodzącej. To nie lista życzeń, świstek papieru nie czytany przez nikogo. To dokument, w którym zapisane są wszystkie Twoje potrzeby, do których masz jak największe prawo.
Po co piszemy plan porodu
Napisanie planu porodu ma dwie funkcje. Przede wszystkim jest w nim zapisane wszystko to, co chcesz, aby się zadziało przy porodzie oraz to, czego przy porodzie nie chcesz. To jest bardzo ważne, aby personel medyczny wiedział na co się zgadzasz a na co się nie zgadzasz.
Druga funkcją planu porodu jest kwestia edukacji. Pisząc go możesz poznać procedury, które są przy porodzie prowadzone, a o których wcześniej nie wiedziałaś. Teraz będziesz miała czas na poszukanie wiadomości i zdecydowanie czy konkretnej procedury chcesz, czy nie.
Jak napisać plan Twojego porodu?
Zaczynając pisanie planu porodu powinnaś najpierw usiąść na spokojnie i zastanowić się, co dla Ciebie w porodzie jest najważniejsze. Wybierz sobie trzy takie rzeczy i zapisz je na kartce. To będzie Twoja baza. Teraz możesz użyć gotowego druku. Możesz poszukać na stronie internetowej szpitala, który wybrałaś, lub dostać wzór ode mnie zapisując się na newsletter.
Zapisz się na newsletter
i zyskaj plan porodu.
Super
Teraz sprawdź swój e-mail i potwierdź subskrypcję.
Pisząc plan porodu dokładnie przeanalizuj każde pytanie. I odpowiedz na pytania zgodnie ze sobą. Pamiętaj, ze jeżeli czegoś nie wiesz, możesz zapytać swojego lekarza, swoją położną, doulę czy inną specjalistkę okołoporodową.
Pisząc plan porodu pomyśl również o planie B i planie C. Wszystkie chcemy, aby nasze porody szły prosto i bez komplikacji, jednak te czasami się zdarzają. Warto napisać plan porodu również na przykład w przypadku potrzeby wcześniejszej indukcji porodu, czy konieczności wykonania cesarskiego cięcia.
Czy personel medyczny może nie czytać planu porodu?
Personel medyczny ma obowiązek przeczytać Twój plan. Wynika to między innymi z zapisów Standardu Organizacyjnego Opieki Okołoporodowej (zachęcam do przeczytania tego dokumentu przed porodem – KLIK). Niestety sama doskonale wiem, że bywają szpitale, w których nie czyta się planu porodu, albo nie jest on respektowany. Plan porodu jest dokumentem obowiązującym na porodówce i nikomu nie wolno robić cokolwiek wbrew niemu, chyba że sama zmienisz zdanie.
Ważne jest, abyś uczuliła również Twoją osobę towarzyszącą, aby znała Twój plan i pamiętała o nim na porodówce.
Olga