fbpx

Poród na spokojnie

Kontakt skóra do skóry po porodzie

Kontakt skóra do skóry po porodzie przynosi wiele korzyści dla matki i dziecka i powinien być stosowany powszechnie. Odpowiedni kontakt skóra do skóry trwa nieprzerwanie przez 2 godziny po porodzie.

Jak wygląda kontakt skóra do skóry po porodzie?

Kontakt skóra do skóry po porodzie powinien trwać nieprzerwanie przez minimum 2 godziny i powinien rozpocząć się od razu po urodzeniu dziecka (również jeżeli dziecko było urodzone przez cesarskie cięcie). Nagi noworodek powinien być położony na brzuchu/piersiach mamy. Taki kontakt nie powinien być zakłócany przez inne osoby (noworodek nie musi być od razu mierzony, ważony, ubierany itd). Można mamę i noworodka okryć pielucha lub kocykiem.

Jakie są dobre skutki kontaktu STS po porodzie?

  • regulacja temperatury ciała dziecka,
  • regulacja gospodarki hormonalnej matki i dziecka,
  • wytwarzanie się więzi między matką a dzieckiem,
  • większe prawdopodobieństwo sukcesu w karmieniu piersią,
  • mniejsze ryzyko krwotoku u matki,
  • wpływ na stabilny stan dziecka,
  • zasiedlanie noworodka fizjologiczną florą bakteryjną od matki,

Źródła:

#MaluchyNaBrzuchy

W czerwcu 2019 roku powstała akcja Maluchy na Brzuchy, która miała na celu zachęcenie szpitali do respektowania prawa do dwugodzinnego i nieprzerwanego kontaktu skóra do skóry po porodzie.

We wrześniu powstał ranking polskich porodówek pod kątem przestrzegania tego prawa. Znalazło się w nim 26 szpitali, które spełniało to kryterium w co najmniej 70% porodów drogami natury oraz kolejne 9 szpitali, które w co najmniej 80% porodów przez cesarskie cięcie umożliwiały kangurowanie przez ojców. Dane zostały zebrane z ankiet Fundacji Rodzić po Ludzku, których dane są opublikowane na stronie www.gdzierodzic.info.

Bardzo bym chciała, aby szpitali w rankingu było więcej. Niestety w niektórych rejonach sytuacja jest wręcz opłakana. Średnia dla całego kraju wyniosła 29,32 % przy porodach drogami natury. Jak do tego dodamy porody przez cc (ponad 40% w Polsce), gdzie skin to skin z matką jest bardzo rzadki, to ten wskaźnik wyjdzie nam zaledwie około 17%.

Więcej informacji TUTAJ.

STS

Kiedy kontakt skóra do skóry może być przerwany?

  • gdy mamy do czynienia z bezpośrednim zagrożeniem życia lub zdrowia matki i/lub dziecka, 
  • gdy matka nie ma możliwości aktywnie uczestniczyć w kontakcie (znieczulenie ogólne), 
  • gdy matka nie chce, 

Kiedy nie należy przerywać kontaktu skóra do skóry?

Potrzeba zważenia, zmierzenia czy ubrania dziecka nie powinna być ważniejsza niż kontakt skóra do skóry z matką. Również ocena stanu noworodka powinna odbyć się na brzuchu matki. 

ciążagotowa12

Kontakt skóra do skóry po porodzie powinien być rutyną w szpitalach. Powinien być także później stosowany jak najczęściej się da i dziecko i rodzice mają na to ochotę. Przytulając swoje dzieci zyskujemy dużo a nie tracimy nic. 

Olga