fbpx

Poród na spokojnie

Do czego potrzebna jest doula przy porodzie?

Część kobiet będąc w ciąży zastanawia się, czy chciałyby zatrudnić doulę. Ja tez się nad tym zastanawiałam i chociaż finalnie nie znalazłam wtedy odpowiedniej dla mnie douli, to teraz z całą świadomością polecam poród z doulą. Dlaczego? Bo doula przy porodzie przynosi dużo korzyści.

Doula przed porodem

Jeszcze przed samym porodem doula już sporo do niego wnosi. Dlaczego? Bo edukuje. Kobiety, które korzystają z konsultacji czy szkoły rodzenia z doulą są zdecydowanie bardziej świadome i mają większą wiedzę na tematy związane z porodem. A to już jest naprawdę sporo.

Od czasu początku pandemii niejednokrotnie konsultowałam i szkoliłam kobiety przed porodem. Nawet gdy nie mogłam w samym porodzie uczestniczyć (bo na przykład szpital na to nie pozwalał a kobiecie zależało na tym konkretnym szpitalu), to dzięki edukacji przedporodowej kobiety miały potem większą satysfakcję z przebytego porodu. Wiedziały co się z nimi dzieje i jak swojemu ciału pomóc w różnych momentach.

Co może zrobić doula przy porodzie

Doula przy porodzie przede wszystkim zapewnia rodzącej większy komfort. Wspiera ją i dzięki temu może zwiększyć wydzielanie się w ciele oksytocyny, endorfin (działają przeciwbólowo) a także zmniejszyć wydzielanie się adrenaliny (ta hamuje poród i wydzielanie się oksytocyny a związana jest ze strachem). To jest niesamowicie ważna rzecz, ponieważ dzięki temu możemy zmniejszyć ryzyko ingerencji medycznej a także samego cesarskiego cięcia. Takie działania wpływają także na długość porodu, ponieważ sprawny poród to też jego krótszy czas trwania.

Kobiety, które korzystały z pomocy douli przy porodzie mają także mniejsze ryzyko traumy po porodzie. Wiadomo, nie przewidzimy każdego porodu. Czasami dzieją się różne rzeczy, nie zawsze tak jak byśmy chcieli. Jednak szansa na trudny i traumatyczny poród przy douli jest znacznie mniejsza.

Czy warto zatrudnić doulę

Ja uważam, że warto. Nie dlatego, że jestem doulą, ale dlatego, że widzę, jak kobietom mogę pomagać.

Przede wszystkim pamiętaj, że doula jest osobą niezależną. Nie jest związana z żadnym szpitalem. Wszystko co robi, mówi jest najczęściej poświadczone dowodami naukowymi, ponieważ doule najczęściej cały czas się uczą i szkolą. Poza tym doula nie będzie (a przynajmniej nie powinna) forsować Ci swojej wizji porodu. Doula ma Cię wspierać w Twoich wyborach. Doule też wspierają przy porodach indukowanych, przy cesarskich cięciach, przy karmieniu dziecka butelką itd. W każdej sytuacji!

Gdzie znaleźć doulę? W swojej okolicy możesz popytać znajome, które rodziły niedawno. Możesz też zaglądnąć na stronę Stowarzyszenia Doula w Polsce.

A jeżeli jesteś z okolic Cieszyna, Skoczowa, to zapraszam do siebie ;-).

Olga