fbpx

Poród na spokojnie

Plan porodu – czy jest Ci potrzebny?

W zasadzie wystarczyłoby tutaj napisać, że „tak, plan porodu jest Ci potrzebny”, ale wtedy pewnie bym Cie nie przekonała. W związku z tym napisze Ci, czym jest plan porodu i po co Ci jest potrzebny.

Plan porodu to takie miejsce, w którym możesz napisać, co potrzebujesz od porodu. Możesz w nim ująć, czego absolutnie nie chcesz a co jest dla Ciebie ważne.

Pewnie teraz masz ochotę mi powiedzieć, ale co z tego, skoro w szpitalach plan porodu często nie jest czytany i nie jest przestrzegany. I tu pewnie masz prawdę, bo jakby spojrzeć całościowo na polskie porodówki, może się okazać, że faktycznie z tym przestrzeganiem planu porodu jest kiepsko. Jednak zmiana potrzebuje czasu i ta zmiana nie bierze się znikąd. My musimy ja wprowadzać same.

Jeszcze 10-20 lat temu plan porodu generalnie był w szpitalach wyśmiewany. Obecnie coraz więcej porodówek zachęca do jego robienia. Nie jest to tylko kwestia komfortu kobiety rodzącej, ale także plan porodu ułatwia prace personelu medycznego.

Plan porodu – funkcja edukacyjna

Plan porodu pełni tez funkcję edukacyjną. Niejednokrotnie kobiety o niektórych procedurach czy możliwościach dowiadują się właśnie z planu porodu. Mając ten plan w ręce kilka miesięcy czy tygodni przed porodem, masz czas, aby sobie każdą opcję sprawdzić, dopytać o nią, wyrobić sobie swoją opinię. Znacznie trudniej jest to zrobić, gdy o czymś dowiadujemy się na porodówce. Wtedy zwyczajnie nie ma czasu ani przestrzeni na szukanie informacji i dopytywanie o wszystko specjalistów (chociaż pamiętajcie, że jak najbardziej macie prawo pytać lekarza czy położnej o rzeczy, których nie rozumiecie).

Wiedza jest w porodzie niezwykle ważna. Dlatego tak ważna jest edukacja przedporodowa, bo dzięki niej możesz zdobyć potrzebną wiedze. Mało która z nas od urodzenia wie, czym jest zabieg Credego, czy jak faktycznie powinien wyglądać kontakt skóra do skóry po porodzie. W końcu porody przeniosły się do szpitali i najczęściej nie mamy możliwości w nich uczestniczyć zanim same nie zaczniemy rodzić.

Poszanowanie praw

Plan porodu jest też dokumentem, który obowiązuje zwłaszcza personel medyczny. Powinien on być dołączony do dokumentacji medycznej. O co w tym chodzi? O to, że jeżeli kategorycznie nie życzysz sobie wykonania lewatywy i zapiszesz to w planie porodu, personel medyczny nie ma prawa Ci jej wykonać (chyba, że zmienisz zdanie). W takiej sytuacji wykonanie lewatywy jest w zasadzie złamaniem prawa.

Pewnie teraz się zastanawiasz, co ja za bzdury piszę, bo nasłuchałaś się od koleżanek wielu, wielu nieprzyjemnych historii. I ja to rozumiem. Są różne szpitale, różne porodówki i różny personel medyczny. Znam położne, czy lekarzy, którzy są wspaniali i w życiu złego słowa bym na nich nie powiedziała. Niestety miałam w swoim życiu „przyjemność” też z takimi, których wolałabym już nigdy w życiu nie spotkać. Tu pamiętajcie: to my jesteśmy częścią zmiany. Jeśli Twoje prawa przy porodzie nie były przestrzegane, złóż skargę. To jest jedyny sposób, aby zmienić obecny system. I pamiętaj, że ta skarga nie ma być dla Ciebie. Ona jest dla Twojej siostry, przyjaciółki, córki, bo zmiana potrzebuje czasu.

Zawsze na moich zajęciach dostaniesz ode mnie plan porodu i odpowiem na wszystkie Twoje pytania 😉

Olga Vitoš

[mailerlite_form form_id=1]