Kim jest Doula?
Sowarzyszenie Doula w Polsce:
„Doula to wykształcona i doświadczona również w swoim macierzyństwie kobieta, zapewniająca ciągłe niemedyczne emocjonalne, informacyjne i fizyczne wsparcie dla matki i rodziny na czas ciąży, porodu i po porodzie.”
Doula w starożytnym greckim oznaczała służącą. W obecnych czasach to określenie wróciło w latach 60. i oznaczało kobietę doświadczoną w swoim macierzyństwie, która wspiera młoda mamę w karmieniu piersią i opiece nad dzieckiem. Potem zakres działania „douli” został rozszerzany o wspieranie w ciąży i porodzie.
Dzisiaj doule stają się coraz bardziej popularne a w niektórych krajach wchodzą już do standardu.
Doula wspiera kobietę w czasie ciąży, porodu i połogu. Pomaga zebrać informacje na temat różnych procedur, procesu porodu i innych ważnych elementów porodu i połogu. W trakcie porodu wspiera rodzącą i/lub jej partnera. Pomaga rodzącej oddychać, zmieniać pozycje, skupić się na porodzie, znaleźć w sobie siłę do rodzenia. Niejednokrotnie jest nieoceniona pomocą. Po porodzie również wspiera kobietę emocjonalnie i fizycznie. Pomaga skierować do odpowiednich specjalistów, jeżeli jest to konieczne.
W niektórych krajach istnieje podział na doule porodowe i doule połogowe. Wydaje się to dość logiczne, jednak w Polsce doule zajmują się zazwyczaj i jednym i drugim.
Ponad to doula nie stoi na linii kobieta rodząca – lekarz czy położna. Nie powinna podważać decyzji kobiety oraz personelu medycznego. Jej zadaniem jest wspieranie kobiety rodzącej w jej planie porodu, a nie decydowanie za nią. Również nie wybiera miejsca porodu ani nie decyduje, jaki poród ma być. To należy do kobiety. Doula wspiera kobietę w jej wyborach.
Doule równie często wspierają kobiety w ich drodze do macierzyństwa. Wspierają kobiety jeszcze przed zajściem w ciążę lub po utracie dziecka.
Od stycznia 2015 roku w Polsce doula znajduje się na liście zawodów.