Jakiś czas temu rozmawiałam ze znajomą na temat jakości usług okołoporodowych w Polsce. Opowiedziałam jej o raporcie Fundacji Rodzić po Ludzku i o ankietach. Wyliczyłam jej na palcach może jednej ręki szpitale w całej Polsce, które stosują się do zasad Standardu Organizacyjnego Opieki Okołoporodowej. Zwróciłam uwagę na najczęstsze i największe błędy i skąd one się biorą. Rozmawiałyśmy bardzo długo. A potem zapytała mnie:
„No dobra, to gdzie w takim razie można rodzić dobrze?”
Twój wybór
Najważniejszym prawek, który ma każda kobieta, jest możliwość wyboru. Możemy wybierać, gdzie urodzimy dziecko i nikt nie może nas zmusić do zmiany decyzji.
Jaki mamy wybór? Gdzie mogę rodzić?
- w dowolnym szpitalu w całej Polsce,
- w wybranym szpitalu (tak, są w Polsce całkiem dobre szpitale, w których rodzi się całkiem fizjologicznie),
- dom,
- dom narodzin (ubolewam nad faktem, że jest ich w Polsce tak mało),
- za granicą.
Po co wybierać miejsce porodu z dala od miejsca zamieszkania?
Niestety dopóki wszystkie szpitale (albo przynajmniej większość) nie zaczną stosować się do zapisów Standardu Organizacyjnego Opieki Okołoporodowej, turystyka porodowa będzie kwitła. Kobieta ma prawo wymagać najlepszej opieki okołoporodowej i poszanowania swoich praw. Dlatego na forach internetowych dzielą się swoimi doświadczeniami i polecają najlepsze szpitale.
Osobiście znam kobiety, które jechał rodzić do szpitali oddalonych od swojego miejsca zamieszkania o kilkaset kilometrów.
Poród to ważny moment w naszym życiu. Nie powinnyśmy kierować się zwrotem „jakoś to będzie”. Nie zostawiajmy własnych porodów przypadkowi.
e-book "ochrona krocza przy porodzie" - otrzymasz go przy zapisie na newsletter
Poród za granicą
Każda kobieta może sobie również wybrać poród w szpitalu za granicami naszego kraju. Są różne sposoby na zorganizowanie takiego porodu:
- zapłacić za poród ze swoich pieniędzy ( w zależności od kraju mogą to być różne koszty)
- ubezpieczyć się w państwie, w którym chce się rodzić (opcja raczej dla osób mieszkających blisko granicy. Są opcje ubezpieczenia osoby w ciąży),
- wystąpić do NFZ-tu o druk S2 (tu procedura jest dość komplikowana i należy wykazać, że jakieś świadczenia nie są w Polsce wykonywane lub jest długa kolejka),
- jeśli się akurat przebywa w innym kraju i zaczęło się rodzić nagle można na podstawie karty EKUZ urodzić na nasze ubezpieczenie (poród w tym wypadku nie może być planowany),
Poród w Czechach
Czy poród w Republice Czeskiej faktycznie może być lepszy od tego w Polsce? I tak, i nie. Przede wszystkim warto najpierw wiedzieć, jak wygląda opieka okołoporodowa w Republice Czeskiej. Są różne rejony i na przykład w województwie morawsko-śląskim jest sporo całkiem fajnych szpitali, w których można urodzić fizjologicznie i według swoich potrzeb. Natomiast w Pradze sytuacja jest bardziej zbliżona do znanej nam z Polski.
Część czeskich szpitali wydaje się iść z duchem czasu i podążać za EBM (evidence based medicine). Zwracają uwagę na dwugodzinny kontakt skóra do skóry po porodzie (również po cesarskim cięciu), obecność osoby towarzyszącej przy porodzie (również douli i również przy cesarskim cięciu). Przeprowadzają również tzw gentle cesarean. Nie robią problemów przy wcześniejszym wyjściu ze szpitalu i porody ambulatoryjne nie są niczym niezwykłym. Starają się nie przyspieszać niepotrzebnie porodu i szanują plan porodu. No i jeszcze nie szczepią dzieci po porodzie, co dla niektórych rodziców jest bardzo ważne.
Oczywiście nie wszędzie jest tak kolorowo i dlatego zasięgnąć opinii na temat wybranego przez siebie szpitala.
A czy są jakieś przeszkody?
Oczywiście, jak zawsze ;-).
- pieniądze, jeśli zdecydujemy się zapłacić z własnej kieszeni będzie nas to kosztować ok 24000-29000 kc, czyli tyle ile się w Polsce mniej więcej wydaje na poród domowy,
- język, jeśli nie zna się języka czeskiego, może wydawać się to trudne. Na szczęście można zatrudnić tłumacza lub na przykład doulę, która zna ten język,
- odległość, czasami kobiety boją się jechać do oddalonego od siebie szpitala. To zrozumiałe. Warto wtedy przygotować się na ewentualność urodzenia dziecka w domu.
Czy poród za granicą jest dla każdego?
Oczywiście, że nie. Mamy prawo same decydować gdzie i jak rodzimy. To oznacza, że możemy wybrać dowolne miejsce do porodu. Dla jednych kobiet idealny będzie własny domu, dla innych pobliski szpital. A jeszcze inne kobiety będą wolały rodzić za granicą. Każdy może wybrać według swoich oczekiwań.