fbpx

Poród na spokojnie

Poród w domu

Jeśli zastanawiasz się nad porodem w domu i mieszkasz w lub w okolicy powiatu cieszyńskiego, dobrze trafiłaś! Z chęcią pomogę Ci w przygotowaniach i będę towarzyszyć przy tym porodzie. 

Ale zacznijmy od początku! Czym jest poród domowy i czy możesz w taki sposób rodzić?

Każda kobieta w Polsce ma prawo wybrać dowolne miejsce na poród. W związku z tym możesz rodzić w dowolnym szpitalu w Polsce, za granicą lub w każdym innym miejscu w tym w swoim domu. 

Jak pokazują badania naukowe poród w domu przy fizjologicznej ciąży (czyli takiej bez większych problemów) jest bezpieczny a nawet ma mniejsze ryzyko ingerencji medycznych, medykalizacji porodu a także zakończenia porodu przez cesarskie cięcie. Badania te mają swoje potwierdzenie również w pracy położnych przyjmujących porody domowe. Wiele z nich na początku roku publikuje w swoich mediach społecznościowych statystyki ze swojej pracy. Zachęcam do przeglądania ich. 

Jak przygotować się do porodu domowego?

Przede wszystkim zadbaj o swój spokój. Jeśli poród w domu jest dla Ciebie, będziesz się czuła spokojnie na myśl o nim. Teraz będziesz potrzebowała:

  • położnej, która przyjmuje porody domowe – z chęcią podpowiem Ci, które położne pracują na terenie Śląska Cieszyńskiego czy okolic. Możesz również wejść na grupę „Poród domowy Polska”
  • dużej dawki wiedzy o fizjologii porodu – na przykład ze spotkań ze mną lub ze Spokojnego Kursu Przedporodowego Online
  • wybranych gadżetów, które umilą Ci poród – na przykład olejki, piłka, worek sako, rebozo itd.,
  • doulę do konsultacji przed porodem i towarzyszenia w porodzie, 
  • wybrany szpital w razie transferu.

Ponad to mogą Ci się przydać też inne osoby takie jak:

  • partner (nie każda kobieta chce rodzić ze swoim partnerem, ale jeśli ty i partner tego chcecie to nie ma przeszkód), 
  • ktoś do ogarniania dzieci, jeśli masz już starszaki.

Kwalifikacja do porodu

Jak już wcześniej wspomniałam, aby rodzić w domu, ciąża musi przebiegać fizjologicznie. Dlatego przed samym porodem (na końcówce ciąży) spotkasz się z położną a ona na podstawie Twoich badań i Twojego stanu będzie mogła ocenić, czy ciąża jest fizjologiczna. Dlaczego to ważna? Właśnie dlatego, że co prawda przy fizjologicznej ciąży poród w domu jest bezpieczny, ale jeśli w ciąży wystąpiły jakieś konkretne problemy, rozsądniejsze będzie mieć przy sobie lekarza, który na patologicznych sprawach się zna. Ale nie martw się. Znaczna większość ciąż w naszym regionie jest fizjologiczna. Najlepiej dopytaj o to swoją położną. 

Kontakt:

Jeśli masz więcej pytań, możesz się ze mną skontaktować. Z chęcią na wszystkie odpowiem. 

(+48) 798 399 332

doulaolgavitos@gmail.com