fbpx

Poród na spokojnie

Hipnoporód – zrelaksuj się w porodzie

Być może już słyszałaś coś o hipnoporodzie. Być może jeszcze nie. Na pewno kojarzysz hipnoporód z księżną Kate, ponieważ swego czasu prasa się rozpisywała, że właśnie ona używała tej metody przy swoich porodach. Mam nadzieję, że jednak ten wpis rozwieje trochę Twoich wątpliwości i dzięki niemu będziesz mogła bardziej świadomie zdecydować, czy jest to metoda dla Ciebie. A na końcu wpisu mam dla Ciebie niespodziankę ;-).

Czym jest hipnoporód?

Hipnoporód to stosowanie relaksacji napisanych specjalnie na czas porodu. Dzięki nim ciało może się lepiej zrelaksować a to prowadzi do sprawniejszego porodu. Działanie tej metody jest potwierdzone naukowo a sama hipnoza ma zastosowanie nie tylko w porodzie. W tym wpisie skupiamy się jednak na czasie okołoporodowym.

Dzięki temu, że ciało się maksymalnie zrelaksuje, mięśnie nie będą się napinać, szyjka macicy może się sprawniej otwierać i zmniejsza się również dzięki temu ryzyko niepotrzebnych ingerencji medycznych a także komplikacji w porodzie. To są bardzo konkretne rzeczy, które są w porodzie istotne.

Czy hipnoporód jest dla każdego?

Oczywiście, że nie. Jeżeli kobieta nie będzie ufała w słuszność tej metody, za wiele ona jej nie pomoże. Może także zdarzyć się, że kobiecie hipnoza odpowiadała w czasie ciąży, ale już w porodzie zaczynała drażnić. Warto nastawić się elastycznie do różnych metod, bo nie jesteśmy w stanie przewidzieć, która będzie pasowała akurat na ten konkretny poród.

Jak przygotować się do hinoporodu?

Przede wszystkim z relaksacjami warto jest ćwiczyć jeszcze przed porodem. Na przykład kobieta może już je stosować kilka miesięcy przed porodem. Regularne stosowanie relaksacji spowoduje, że ich skuteczność w porodzie będzie większa.

Dlaczego warto przygotowywać się do porodu?

Nadal w naszym społeczeństwie można się spotkać z opinią “poród, jak to poród, trzeba przejść”, albo “jakoś urodzę”. Mimo wiedzy dostępnej na wyciągnięcie ręki i mnóstwa możliwości, jakie nam daje dzisiejszy świat, kobiety bardzo często nie przygotowują się do porodu. Dlaczego? 

Czytaj więcej….

Jak się relaksować?

Jak już pisałam wcześniej, możesz zacząć jeszcze na długo przed porodem. Znajdź sobie chwilę w ciągu dnia lub wieczorem, gdy może spokojnie sama lub ze swoim partnerem położyć się wygodnie i odciąć się od niepotrzebnych bodźców (na przykład od dzieci, głośnej muzyki, gwaru ulicy itd.). Połóż się wygodnie lub wygodnie usiądź. Możesz przykryć się kocem, jeśli będzie to dla Ciebie komfortowe. Zamknij oczy i włącz sobie relaksację. W tle możesz też puścić sobie delikatną muzykę (najlepiej taką bez słów) lub dźwięki lasu, szum fal itp.

Po pewnym czasie stosowania relaksacji, zauważysz, że zaczynasz się relaksować znacznie szybciej.

Prezent

A teraz mam dla Ciebie prezent. Przy zapisie na newsletter korzystając z formularza poniżej, otrzymasz 1 specjalne nagranie relaksacji, które możesz stosować w ciąży.

.

Miłego słuchania,

Olga