fbpx

Poród na spokojnie

Indukcja porodu – jak się do niej przygotować?

Kwiecień był u mnie miesiącem związanym z indukcją porodu. To był nasz główny temat i chociaż nie miałam za wiele czasu, udało mi się zrobić aż dwa live’y o indukcji porodu. W tym poście nie będę się rozpisywać kiedy indukcja porodu jest słuszna, kiedy nie do końca, ale skupię się na tym, jak się do indukcji przygotować.

Jeśli interesuje Was temat kiedy indukcja porodu ma sens, kiedy nie do końca, zapraszam do wysłuchania live’a na ten temat na grupie „Ciąża i poród na Śląsku, pytania, odpowiedzi i wsparcie”.

Sposoby indukcji porodu

Mówimy tutaj teraz o indukcji medycznej, czyli takiej, jaką generalnie wykonuje się w szpitalu. Mamy tutaj metody mechaniczne i farmakologiczne. Mechanicznymi metodami są:

  • balonik (cewnik foleya),
  • masaż szyjki macicy,
  • odlepienie dolnego bieguna worka owodniowego,
  • przebicie worka owodniowego.

Metodami farmakologicznymi są:

  • sztuczna oksytocyna,
  • prostagladyny (podawane doustnie lub dopochwowo.

Nie chce tutaj wchodzi w opis każdej z tych metod, tylko zaznaczę, że metody mechaniczne generalnie wymagają, aby szyjka już miała jakieś rozwarcie. Natomiast metody farmakologiczne można stosować przy całkowicie zamkniętej szyjce macicy.

Dlaczego indukcja też jest ważna?

Wszyscy lubimy porody fizjologiczne bez żadnych ingerencji lekarskich. I tu pamiętajcie, że na polskich porodówkach ingerencji medycznych jest zdecydowanie za dużo. Jednak część kobiet i ich dzieci potrzebuje przy porodzie współczesnej medycyny, dlatego uważam, że pisanie i mówienie o indukcji też jest potrzebne.

Przede wszystkim zapraszam Was do przeczytania książki „Why induction matters” Rachel Reed. Autorka podaje tak naprawdę większość możliwości, przy których indukcja jest potrzebna, lub przy których indukcje się stosuje. Znajdziecie tam również odnośniki do badań naukowych.

Jak przygotować się do indukcji?

Pamiętaj, że poród indukowany też może być piękny i wzmacniający. Bardzo duże ma tu znaczenie Twoje przygotowanie oraz wsparcie osób towarzyszących i personelu medycznego. Pamiętaj również, że podczas porodu indukowanego również możesz:

Zwłaszcza w trakcie porodu indukowanego oksytocyną, prawdopodobnie będziesz miała stale podłączone KTG. Jeszcze przed porodem możesz sprawdzić, czy Twój szpital dysponuje sprzętem bezkablowym. Dzięki niemu będzie Ci się łatwiej poruszać. Są również urządzenie, które można używać również w wannie czy pod prysznicem. Nawet w przypadku, gdy dostępne będzie tylko urządzenie z kablami, pamiętaj, że nie musisz leżeć i nawet podczas stałego monitoringu, powinnaś i masz prawo się ruszać.

Przygotowując się do indukowanego porodu, wybierz dobrze miejsce porodu oraz osoby towarzyszące w porodzie. Jeżeli wybierasz się do porodu z partnerem, powinien on również przygotować się na to, co się będzie dziać. Nauczcie się wspólnie technik relaksacyjnych, oddechowych, masażu. Ułatwi Wam to poród.

Pamiętaj również, że na wszystko, co się dzieje z Tobą lub Twoim dzieckiem możesz, ale nie musisz wyrazić zgodę. To Ty decydujesz, co się dzieje w porodzie. Przeczytaj więcej o świadomej zgodzie przy porodzie: KLIK.

Po więcej informacji, zapraszam na grupę na facebooku, a także do mojego newsletteru.

Olga

.