fbpx

Poród na spokojnie

Jedna rzecz, którą musisz zrobić przy porodzie. Nie zapomnij o niej!

Tak, wiem, że w odniesieniu do porodu pisanie, że coś „musisz” zrobić nie jest w porządku. Niestety Internety rządzą się swoimi prawami, a ja wiem, że jakbym napisała tak od serca, praktycznie do nikogo ten wpis by nie trafił. A sprawa jest niesamowicie ważna i uwierz mi, że zależy od tego życie Twoje i Twojego dziecka.

Poważnie!

Chcę jeszcze tylko zaznaczyć, że jeśli już urodziłaś i akurat tego nie zrobiłaś, to nie znaczy, że jesteś złą matką. Najprawdopodobniej winą za to powinno się obarczyć system, bo to ten system powinien być w porządku (w końcu my – ludzie żeśmy go stworzyli), ale nie jest. System jest krótko mówiąc do bani i należałoby go zbudować od nowa. Co jednak nie znaczy, że Ty masz być winna za takie a nie inne procedury.

No dobra, to ja już nie owijam w bawełnę. Powiem Ci dokładnie, co jest takie niesamowicie mega ważne i dzięki czemu naprawdę będziesz swój poród wspominać bardziej pozytywnie. A musisz pamiętać, że Twoje odczucia po porodzie, Twoje wspomnienia i to jak ty się będziesz z tym czuła też jest niesamowicie ważne.

Mowa jest o zwykłym, prostym, nic niekosztującym pełnym i nieprzerywanym kontakcie skóra do skóry po porodzie.

Doula na Śląsku i w Czechach

Banalne? A jakże!

Pomyśl. Dzięki pełnemu i nieprzerywanemu kontaktowi skóra do skóry po porodzie masz większe szanse na udane karmienie piersią. Dzięki temu Twoje dziecko będzie miało większe szanse na zdrowe i długie życie. Ty będziesz miała większą szansę nie dostać raka piersi i nie osierocić dziecka. Dzięki kontaktowi skóra do skóry po porodzie masz mniejsze szanse na wpadnięcie w depresję poporodową (czy wiesz, że depresja poporodowa może również skończyć się śmiercią?) a Ty i Twoje dziecko możecie mieć lepszą więź między sobą.

Czy coś jeszcze? Cała masa innych korzyści! Kontakt skóra do skóry bezpośrednio zmniejsza szansę na krwotok poporodowy (tak, ten też w skrajnych warunkach może prowadzić do śmierci). Twoje dziecko będzie spokojniejsze, a więc będzie miało mniejszą ilość hormonów stresu (stres niekorzystnie wpływa na cały organizm).

Czy kontakt skóra do skóry może być prowadzony zawsze?

W zasadzie tak. Nawet po cesarskim cięciu kontakt skóra do skóry jest możliwy a nawet zalecany, ponieważ dodatkowo zmniejsza negatywne skutki samego cesarskiego cięcia, takie jak zasiedlenie dziecka mikroflorą szpitalną, stres u dziecka, stres u matki, problemy z karmieniem piersią itd.

Jedynym problemem może być zły stan zdrowia matki i/lub dziecka, chociaż bywają miejsca, gdzie nawet resuscytację noworodka przeprowadza się na brzuchu matki. Oczywiście może się tak zdarzyć, że kobieta nie chce kontaktu ze swoim dzieckiem. Pamiętajmy, że zdarzają się różne sytuacje.

"Połóg na spokojnie"

Najlepszy e-book o połogu w Polsce.

Konsultacje online

Konsultacje na dowolny temat z zakresu opieki okołoporodowej.

Afirmacje Połogowe

Plakaty z afirmacjami do druku.

Czy kontakt skóra do skóry ma jakieś negatywne skutki uboczne?

Nie. Kontakt skóra do skóry nie ma żadnych skutków ubocznych. Koniec i kropka.

Jak powinien wyglądać kontakt skóra do skóry po porodzie?

Po urodzeniu się dziecko powinno zostać położone na brzuchu matki i tam powinno spędzić najbliższe 2 godziny. W tym czasie nikt nie zabiera dziecka. Nikt go nie myje, ani nie waży i nie ubiera. Dziecko jest przytulane przez mamę. Kobieta z dzieckiem mogą zostać przykryci, ale między nimi nie może znajdować się żaden materiał. Skóra dziecka bezpośrednio dotyka skóry matki.

A ojciec dziecka? Ojciec w tym czasie jest ze swoją rodziną (o ile był przy porodzie), chwali partnerkę, głaszcze dziecko, czule zwraca się do obydwóch.

W czasie tych pierwszych dwóch godzin dziecko powinno zostać nakarmione mlekiem z piersi. Proces karmienia najlepiej zostawić w rękach matki i dziecka. Tak naprawdę zdrowy noworodek po porodzie sam znajdzie drogę do piersi i nie potrzebuje do tego niczyjej pomocy. Maksymalnie pomagać mu może jego własna matka.

Dlaczego o tym piszę?

Ponieważ doskonale wiem, że większość kobiet i dzieci w Polsce nie doświadczają pełnego i nieprzerywanego kontaktu skóra do skóry po porodzie (Raport #MaluchyNaBrzuchy). Dzieci są za wcześnie zabierane przez pediatrów do zmierzenia, zważenia i ubrania.

Po cesarskim cięciu to ze świecą można szukać szpitala, który umożliwia bezpośredni kontakt skóra do skóry po urodzeniu dziecka. Kobiety same nie maja świadomości, jak ważna jest to chwila i że mają jak największe prawo tego wymagać.

Tylko tyle i aż tyle. No cóż. Nie zapomnijcie posłać tego dalej ;-).

Olga