fbpx

Poród na spokojnie

Dziecko ułożone pośladkowe – czy mogę rodzić naturalnie?

Jedno z częstych pytań, jakie od was dostaję jest “czy da się urodzić naturalnie dziecko ułożone pośladkowo” i “czy poród pośladkowy jest bezpieczny”. To pytania tylko na pozór sąt skomplikowane. Tak naprawdę odpowiedź jest całkiem prosta. Ale po kolei. Najpierw napiszę Ci, czy coś da się zrobić, aby dziecko obróciło się główką w dół.

Pamiętajmy, że ułożenie “pośladkowe” to tylko jeden wariant ułożenia miednicowego, czyli w przypadku, gdy dziecko jest ułożone głową do góry. Jednak w potocznej nazwie przyjęła się nazwa “ułożenie pośladkowe” po prostu na dziecko ułożone głową do góry.

Około 3-5% dzieci obraca się pupą do świata przed porodem, czyli ma ułożenie miednicowe. Potocznie zwykło się taki poród nazywać porodem pośladkowym.Dlaczego tak się dzieje? Ciężko określić jedną przyczynę, ale często:

  • dziecko ustawiło się w najbardziej optymalny dla siebie sposób (główką w dół dla tego dziecka nie jest optymalnie),
  • napięcia w ciele matki są tak rozłożone, że dziecko woli siedzieć główką do góry.

Tak czy inaczej zapamiętaj, że jest jakiś powód tego, że dziecko jest ułożone pośladkowo i nie jest to jego złośliwość. Tak czasem się zdarza, co nie znaczy, że jesteś skazana na cesarskie cięcie. Nie jesteś! Można spróbować różnych technik przed porodem, aby obrócić dziecko do bardziej optymalnej pozycji. Ponad to poród pośladkowy drogami natury jest jak najbardziej możliwy i wcale nie niesie za sobą nie wiadomo jakiego ryzyka. Nawiasem mówiąc cesarskie cięcie również niesie za sobą ryzyko.

Co da się zrobić, aby pomóc dziecku obrócić się główką w dół?

Przede wszystkim pamiętaj, że nie ma górnej granicy czasu, w którym dziecko musi się obrócić głową w dół. Dzieci potrafią obrócić się przy samym porodzie, więc jeśli zdecydujesz się na zakończenie ciąży z ułożeniem pośladkowym przez cesarskie cięcie, upewnij się przed operacją, że dziecko nadal jest główką do góry.

No dobrze, ale czy da się coś zrobić, gdy jesteś w 32, 36 tc i dziecko jest nadal ułożone pośladkowo? Jasne!

Wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego

Bez względu na ułożenie dziecka w brzuchu, wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego powinna być standardem. Fizjoterapeuta sprawdzi stan mięśni dna miednicy i mięśni brzucha, poluźni to, co trzeba poluźnić. Dzięki temu nieprawidłowe napięcia w ciele zostaną zlikwidowane i być może pomożesz swojemu dziecku obrócić się głową w dół.
 

Doula Na Śląsku i w Czechach

Wizyta u osteopaty

Osteopata również pracuje z ciałem i również może pomóc zmniejszyć lub zlikwidować nieprawidłowe napięcia w ciele. Dzięki temu możesz pomóc dziecku obrócić się główką w dół.

Hipnoza

Również hipnoza może pomóc w obróceniu się dziecka główką w dół. Są specjalne skrypty do tego. Hipnoza polega na wprowadzeniu się w głęboki relaks. Dzięki temu łatwiej Ci będzie wpłynąć na własne ciało.

Spinning Babies i ćwiczenia

Możesz również w domu wykonywać kilka ćwiczeń, które pomagają dziecku w zmianie ułożenia. W tym celu skontaktuj się z osobą, której nie obce jest pojecie “Spinning Babies”. Ćwiczenia z jogi również mogą pomóc (np. pozycja “pies z głową w dół”).

Obrót zewnętrzny

Gdy mniej inwazyjne sposoby, jak fizjoterapeuta, ćwiczenia, czy hipnoza nie wpływają na zmianę położenia dziecka, można spróbować obrotu zewnętrznego. Obrót wykonuje się po 37 tygodniu ciąży, więc we wcześniejszym czasie warto próbować innych metod. Ryzyko powikłań przy obrocie zewnętrznym jest dość niskie (około 0,5%) a szanse na powodzenie zabiegu kształtują się na poziomie 60-70%. Obrotu dokonuje lekarz – położnik pod kontrolą usg.

"Połóg na spokojnie"

Jedyny taki e-book o połogu w Polsce.

Konsultacje

Umów się na konsultację online.

"Spokojny kurs przedporodowy"

Najlepszy kurs dla kobiet w ciąży.

Poród pośladkowy – Poród dziecka ułożonego pośladkowo

No dobrze, ale jeżeli nic nie spowodowało, że dziecko odwróciło się główką do dołu? To wtedy również masz więcej niż 1 opcję, bo możesz urodzić przez cc, ale także naturalnie. Niestety w Polsce poród pośladkami drogami natury nadal jest bardzo rzadko praktykowany i dla wielu kobiet może oznaczać daleką podróż do ośrodka, który takie porody praktykuje. To smutne, bo tak naprawdę 30 lat temu porody pośladkowe były przyjmowane drogami natury bez problemów. Obecnie położnicy zapomnieli o tej umiejętności.

Poczytajcie historie porodowe na Breech Without Borders. Poród pośladkowy jest możliwy i to nie tylko wtedy, gdy poród zacznie się nagle i nie zdąży się z cesarką.

Na koniec musicie wiedzieć, że każdy poród niesie za sobą pewne ryzyko. I ten całkowicie naturalny i te przez cesarskie cięcie. Przy tym poród pośladkowy dziecka niekoniecznie niesie za sobą większe ryzyko niż cesarka z tego powodu, bo pamiętajcie, że cesarskie cięcie ma spore ryzyko i dużo skutków ubocznych, z którymi zostaniecie na całe życie. Badania wskazują, że naturalny poród dziecka z ułożeniem miednicowym tylko odrobinę zwiększa ryzyko dla dziecka. Przy tym dla matki, jest mniejszym ryzykiem niż cesarka, zwłaszcza gdy kobieta chce mieć kolejne dzieci w przyszłości*.

Wszystkie opcje powinny zostać dokładnie rozważone przy podaniu kobiecie pełnych i prawdziwych informacji. Pamiętaj, że żaden lekarz nie ma prawa Cię straszyć, ani wpływać na Twoją decyzję. Bo tak naprawdę decyzja o sposobie urodzenia Twojego dziecka ma być Twoja.

Co więc można zrobić? Ułożyć sobie wszystko w głowie, wyrzucić “straszenie”, że poród  pośladkowy jest niebezpieczny i znaleźć lekarzy, którzy z tym potrafią pracować.

Olga

Masz więcej pytań? Umów się na konsultację.

*https://www.rcog.org.uk/globalassets/documents/patients/patient-information-leaflets/pregnancy/breech-baby-patient-information-leaflet.pdf

[mailerlite_form form_id=1]