Pewnie nie jedna z Was widząc test ciążowy zaczyna się zastanawiać, jak sobie poradzić z ciążowymi atrakcjami w pierwszym trymestrze ciąży. Stąd powstał ten wpis. Pamiętam dokładnie pierwszy trymestr ciąży w moich wcześniejszych ciążach, a że teraz jestem w połowie kolejnej, postanowiłam napisać Wam kilka wskazówek.
Ciążowe dolegliwości pierwszego trymestru
Pierwszy trymestr ciąży to czas bardzo delikatny. Wtedy dziecko kształtuje się. Powstają wszystkie organy. Jest jeszcze malutkie, ale to właśnie ten delikatny dla niego czas powoduje, że jego mama… może nie czuć się idealnie. I nie zrozumcie mnie źle. Są kobiety, które w zasadzie nie zauważają, że są w pierwszym trymestrze. Ale są też takie, którym ten początek ciąży daje w kość.
Jakie dolegliwości mogą Cię spotkać:
- poranne mdłości, które mogą przeradzać się w całodniowe mdłości razem lub bez wymiotów,
- zmęczenie i senność,
- wstręt do niektórych potraw i ochota na jedzenie innych,
- niskie ciśnienie i związane z tym zawroty głowy,
- płaczliwość, zmiany nastroju,
- powiększający się brzuch,
- plamienia, krwawienia,
- ból w obrębie macicy,
To taka najpopularniejsza lista. A teraz co jest normalne, co już powinno skierować Cię po pomoc medyczną?

Zapisz się na newsletter
i zyskaj plan porodu.
Super
Teraz sprawdź swój e-mail i potwierdź subskrypcję.
Mdłości, wymioty, problemy z apetytem
Mdłości na początku ciąży oraz wymioty są normalne i są związane ze zmianami hormonalnymi. Jednak są sytuacje, gdy norma przestaje być normalna. Jeżeli mdłości i wymioty męczą cię przez cały dzień, łączą się ze spadkiem wagi, problemami z nawodnieniem organizmu to czas, aby porozmawiać ze swoją położną lub lekarzem (Pamiętaj, że ciążę fizjologiczną może prowadzić położna!). Pomóc mogą odpowiednio dobrane witaminy (najlepiej wcześniej zrobić badania krwi, czego brakuje). W skrajnych przypadkach trzeba będzie też działać objawowo na przykład poprzez kroplówkę podaną w szpitalu.
Domowe sposoby na mdłości:
- jedz małe posiłki, ale często, unikaj głodu,
- unikaj potraw, które Ci nie służą, jeśli coś powoduje, że wymiotujesz, nie jest dobre dla Ciebie,
- pij dużo płynów (najlepiej czystą wodę),
- niektórym kobietom pomagają migdały, innym imbir – spróbuj znaleźć coś, co Tobie będzie pomagać,
- olejki cytrusowe również mogą pomóc – do wąchania oczywiście,
- delikatna aktywność fizyczna – taka na jaką pozwala Ci Twój organizm,
- spróbuj relaksacji – rozluźniony organizm to mniej nieprzyjemnych dolegliwości,
- odpowiednia suplementacja – najlepiej po wcześniejszych badaniach krwi i w porozumieniu ze swoją położną.
Zmęczenie, senność, niskie ciśnienie
No cóż, to już jest wpisane w początek ciąży. Sporo kobiet odczuwa zmęczenie czasem w połączeniu z niskim ciśnieniem krwi. Co możesz zrobić:
- pij dużo płynów – tyle ile potrzebujesz,
- staraj się zachować aktywność fizyczną, jeżeli Twój organizm Ci na to pozwala,
- rób sobie częściej przerwy i postaraj się mieć możliwość zrobienia sobie drzemki w ciągu dnia,
- pamiętaj o odpowiedniej suplementacji jeśli jej potrzebujesz.
Płaczliwość, zmiany nastroju
Znowu jest to normalny objaw ciąży, który nie występuje zawsze i u wszystkich kobiet. Tutaj najważniejszym elementem będzie zrozumienie najbliższych. Porozmawiaj ze swoim partnerem i osobami w swoim otoczeniu o tym co czujesz i co poprawia Ci nastrój. Dobrą opcją na lepszy nastrój jest relaksacja i seks. Dzięki jednemu i drugiemu zwiększysz ilość endorfin w ciele. Dodatkowo seks to wyrzut oksytocyny, który super działa na kobiety w ciąży. Nie ma powodu aby unikać aktywności seksualnej we fizjologicznej ciąży. Jeśli nie jesteś tego pewna, porozmawiaj o swoich obawach ze swoją położną oraz partnerem.
Plamienia, krwawienia i ból w dole brzucha
Plamienia, lekki ból w podbrzuszu mogą być normalne i związane z naturalnymi procesami zachodzącymi w czasie ciąży, ale takie rzeczy powinny zostać skonsultowane z położną (jeśli uzna to za konieczne, skieruje do lekarza) lub lekarzem. Plamienie, czy krwawienie może być oznaką poronienia (najczęściej wczesne poronienia to efekt wady genetycznej dziecka) lub jakiejś infekcji (tę można najczęściej w prosty sposób wyleczyć). Ból znowu może być związany z rozciąganiem się macicy i więzadeł. W takim wypadku pomóc może fizjoterapeuta uroginekologiczny.
Pamiętaj, że ciąża to delikatny okres dla kobiety. Masz prawo czuć się inaczej, ale masz również prawo czuć się całkowicie normalnie. Twoje podejście do ciąży również ma duże znaczenie. Pamiętaj, że ciąża jest najczęściej fizjologią i możesz ją prowadzić u swojej położnej. To daje bardzo wiele korzyści. Ale o tym już w innym wpisie ;-).
Olga
