fbpx

Poród pośladkowy – jak sobie z nim poradzić?

Około 5% dzieci przed porodem ustawia się tyłem do wyjścia, czyli pośladkowo. Zazwyczaj mają do tego ważny powód. Czasami da się się tę sytuację zmienić jeszcze przed porodem, czasami nie. Jak mogą rodzić się dzieci ułożone pośladkowo? O tym przeczytacie w tym artykule.

Co zrobić gdy dziecko ułożone jest pośladkowo?

Przede wszystkim warto pamiętać, że jest kilka rzeczy, które można zrobić, aby pomóc dziecku wejść do pozycji główkowej. Są to:

  • ćwiczenia Spinning Babies,
  • relaksacje na odwrót dziecka,
  • wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego i/lub osteopaty,
  • obrót zewnętrzny – wykonuje się po 37 tygodniu ciąży, ponieważ jest ryzyko spuszczenia porodu.

Jednakże czasami możemy dosłownie stać na głowie a dziecko i tak uparcie będzie tkwiło w pozycji pośladkowej bo tak jest dla tego akurat dziecka lepiej. W takim wypadku kobieta ma możliwość:

Zapisz się na newsletter

i zyskaj plan porodu.

Super

Teraz sprawdź swój e-mail i potwierdź subskrypcję.

Poród pośladkowy drogami natury

Dzieci ułożone pośladkowo można rodzić drogami natury. Oczywiście obarczone jest to trochę większym ryzykiem niż poród główkowy, ale nadal ryzyko jest mniejsze w stosunku do cesarskiego cięcie (zwłaszcza jeżeli chodzi o matkę i późniejsze ciąże). O tym, że cesarskie cięcie ma ryzyko i konsekwencje akurat rzadko się wspomina, a każda kobieta, która jest przygotowywana do tej operacji, powinna zostać o tym poinformowana. Wróćmy jednak do porodu pośladkowego.

Największy problem w Polsce jest taki, że tylko kilka ośrodków w całym kraju takie porody przyjmują (np. szpitale Bielański, Żelazna, Oleśnica, Pyskowice). Przy tym trzeba pamiętać, że najczęściej należy się tam udać do konkretnego specjalisty. Trzeba więc mieć szczęście mieszkania w ich okolicy lub zastosować tzw. turystykę porodową. Przed porodem należy omówić z lekarzem w szpitalu następujące kwestie:

  • jak w szpitalu przyjmuje się porody pośladkowe (jest różnica między pełną fizjologią a porodem kierowanym),
  • kiedy według personelu szpitala są przeciwwskazania do porodu drogami natury (najczęściej spotkałam się z przewidywaną dużą wagą dziecka oraz pierwszym porodem dla kobiety),
  • czy najważniejsze dla kobiety punkty planu porodowego mogą zostać spełnione,

Przy tym pamiętajcie, że lekarska wizja porodu może być zupełnie inna niż wizja Wasza. I wcale to nie oznacza, że Wasza wizja jest gorsza lub mniej ważna. To tylko oznacza, że czasami personel medyczny nie umie inaczej pracować.

Gdy pisze się o porodach pośladkowych nie sposób nie wspomnieć o Breech Without Borders. To organizacja, która zajmuje się przede wszystkim szkoleniami i propagowaniem porodów pośladkowych na świecie. Zwracają uwagę na to, że przy porodach pośladkowych ważne są:

  • wsparcie fizjologii i nie przyspieszanie porodu bez potrzeby,
  • swobodna pozycja matki, najlepiej na czworakach,
  • czas, który ma dziecko na pełne przejście przez kanał rodny,
  • niedotykanie dziecka w czasie rodzenia się, jeśli wszystko idzie zgodnie z fizjologią.

Zapraszam do zapoznania się też z wywiadem Marty Siwińskiej dla Akademii Tulimy Mamy w tym temacie – KLIK.

Porody pośladkowe w Czechach

Nadal nie są bardzo popularne, ponieważ nie w każdym ośrodku można liczyć na wsparcie przy takich porodach i sporo kobiet wybiera jednak cesarskie cięcie. Jednak w Czechach też mamy ośrodki, które pracują z porodami pośladkowymi. Jest wybór i są możliwości. I co ważne, wydaje mi się, że Czesi trochę bardziej idą w stronę wspierania fizjologicznych porodów i porodów drogami natury. Tym bardziej, że wskaźnik cesarskiego cięcia jest tutaj na poziomie 23-25%, a więc połowę mniejszy niż w Polsce.

Zapraszam do zapoznania się z tematyką porodów w Czechach – KLIK.

Olga