fbpx

Poród na spokojnie

Poród domowy

Wiele z Was często pyta mnie o poród domowy. Stąd powstał ten wpis. Jeśli zastanawiasz się nad porodem w domu, jesteś w idealnym miejscu.

Czego potrzebujesz do porodu domowego?

Przede wszystkim do porodu domowego będziesz potrzebowała domu i świadomości, że naprawdę potrafisz urodzić bez szpitala. Poród to najczęściej wydarzenie fizjologiczne. Większość kobiet nie potrzebuje medykalizacji, lekarza i szpitala. Większość kobiet naprawdę może rodzić w domu.

Oprócz tego będziesz potrzebowała również położnej, aby czuwała nad bezpieczeństwem porodu i nad tym, gdy poród przestanie być fizjologiczny. Wtedy powie Ci, że bezpieczniej będzie udać się do szpitala. Jednak takie sytuacje nie zdarzają się często.

Przydatnym może okazać się również basen dmuchany, jeśli chcesz rodzić do wody, a Twoja łazienka nie jest wystarczająco komfortowa. Poza tym będziesz potrzebowała tego samego, co w przypadku porodu w szpitalu. Z tą różnicą, że nie musisz tego nigdzie pakować i nosić ze sobą.

Co może jeszcze być przydatne:

  • ręczniki i koce do okrycia siebie a potem siebie z dzieckiem,
  • jedzenie i picie – zadbaj zwłaszcza o to, abyś miała picie w wygodnej butelce lub miała dostęp do rurki,
  • podkłady poporodowe, podpaski itd,
  • olejki eteryczne – takie, jakie lubisz,
  • dobrą muzykę – taką, jaką lubisz,
  • świeczki, czy inne przedmioty, które będą pomagały Ci się zrelaksować,
  • wygodne ubranie dla siebie – prawdopodobnie i tak będziesz rodzić bez ubrania, bo tak Ci może być wygodniej,
  • ubranka dla maluszka na czas po porodzie.

Ponad to może być przydatna również doula, która pomoże Ci się przygotować do porodu, a w czasie samego porodu pomoże Ci masażem, słowem i różnymi technikami, które doule często stosują. Wesprze Cię także w czasie połogu.

Jak znaleźć położną?

Obecnie coraz więcej położnych przyjmuje również porody w domu. Jest to czynność będąca zdecydowanie w ich kompetencji. Jeśli szukasz położnej w swoim rejonie, możesz sprawdzić na stronie Dobrze urodzeni, grupie na facebooku “Poród domowy Polska” lub zapytać znajomych.

Czy poród domowy jest bezpieczny?

Poród domowy jest bezpieczny w przypadku niepowikłanych ciąży. Badania naukowe mówią także o tym, że poród domowy w przypadku fizjologicznej ciąży jest bezpieczniejszy niż poród szpitalny. Niesie on za sobą mniejsze ryzyko ingerencji medycznych, medykalizacji a w konsekwencji cesarskiego cięcia. Jeśli interesują Cię statystyki, polecam obserwowanie profili w mediach społecznościowych położnych, które przyjmują porody domowe. Często na początku roku udostępniają one statystyki porodów, w których asystowały.

Co jeszcze powinnaś wiedzieć?

Pamiętaj, że dobre przygotowanie do porodu jest naprawdę ważną rzeczą. Potrafisz urodzić swoje dziecko. Jesteś do tego stworzona. Możesz wbić sobie to do głowy. W przygotowaniu do porodu pomogą Ci szkoły rodzenia, kursy rodzenia online, wartościowe książki, specjalistki w dziedzinie okołoporodowej.

Jeśli mieszkasz w okolicy Skoczowa, zapraszam na Szkołę Rodzenia na Spokojnie, indywidualne konsultacje ze mną a także do konsultacji z fizjoterapeutką uroginekologiczną (Natalia Lekacz – Fizjoterapia kobiet).

Jeśli jesteś z innych rejonów Polski, zapraszam również do korzystania z moich kursów online, oraz z konsultacji onlineKLIK.

Masz jakieś pytania? A może chcesz, abym towarzyszyła Ci przy porodzie domowym? Zapraszam do kontaktu: doulaolgavitos@gmail.com; (+48) 798 399 332

Olga