Dużo kobiet przed porodem pyta mnie, jak zwiększyć swoje szanse na karmienie piersią? Jak sprawić, aby miały udany początek karmienia piersią? To pytanie z pozoru łatwe i trudne jednocześnie. Jest tego sporo i warto zwrócić uwagę na każdy element układanki.
Pamiętam czas, gdy miał narodzić się mój pierwszy syn. Byłam pewna, że będę karmić piersią, ale nie zrobiłam w tym kierunku nic. Byłam przekonana, że aby karmić piersią, wystarczy przystawić dziecko do piersi i samo się wszystko zrobi. Niestety w życiu już jest tak, że najczęściej samo się nic nie zrobi. W dodatku obecnie położnictwo w Polsce w wielu miejscach daje wiele do życzenia. Dlatego do karmienia piersią trzeba koniecznie się przygotować, bo zepsuć karmienie piersią jest bardzo łatwo. Z naprawą już jest trudniej.
Większość kobiet przed porodem chce karmić piersią. Niestety bardzo małej ich części udaje się karmić dziecko wyłącznie piersią. Większość maluchów w polskich szpitalach jest dokarmianych mlekiem modyfikowanym. Według raportu Fundacji Rodzić po Ludzku nawet 60% maluchów rodzących się w Polsce jest dokarmianych (1). Wyobrażacie to sobie? Zawsze zadaję sobie pytanie, czy to oznacza, że w czasach przed mlekiem modyfikowanym 60% niemowląt umierało z powodu niedożywienia? Na pewno nie!
To teraz prześledźmy, co zrobić, aby mieć największe szanse na udane karmienie piersią.
Weź udział w najlepszym kursie karmienia piersią online!
Kurs karmienia piersią online to kurs idealny dla osób, które nie mogą wziąć udziału w stacjonarnych zajęciach w Skoczowie. Zapraszam na kurs dzięki któremu zdobędziesz wiedzę potrzebną do sprawnego rozpoczęcia i kontynuowania karmienia piersią.
Wybierz dobrze miejsce do porodu
Tę frazę powtarzam bardzo często. Jak mantrę! Wybór miejsca do porodu w polskich warunkach jest niezwykle ważny. Są szpitale, które pięknie wspierają fizjologię porodu oraz karmienia piersią. Niestety więcej jest takich, co podają przy porodzie sztuczną oksytocynę i ładują do ręki młodej mamy butelkę z mlekiem modyfikowanym. Bo łatwiej. Bo szybciej. A przyrosty masy ciała ładniej wyglądają.
A to, że potem kobieta nie da rady przestawić się na karmienie piersią i dziecko będzie na sztucznej mieszance, czego na pewno odczuje konsekwencje prędzej lub później, to już nikogo nie interesuje. Dla personelu medycznego liczą się tylko te kilka dni, gdy po porodzie jest się w szpitalu. Potem niech się dzieje, co chce. To nie ich problem.
Tak naprawdę to jest ich problem i nas wszystkich, bo im więcej dzieci karmionych mlekiem z piersi, tym więcej dzieci zdrowych, a więc mniejsze koszty dla całego społeczeństwa. Pamiętajmy o tym wszyscy!
No dobrze, ale jakie mamy opcje przy wyborze?
- własny dom (lub cudzy), czyli poród w domowym zaciszu,
- ponad 300 porodówek w całym kraju (jak już wspomniałam są super miejsca, miejsca przeciętne i porodówki zupełnie beznadziejne),
- poród za granicą (w dowolnym kraju, tak w Czechach też można rodzić).
To teraz tak krótko, jak wybrać w Polsce dobry szpital do porodu?
- sprawdź statystyki z ankiet na gdzierodzic.info. Im większy poziom podawanej sztucznej oksytocyny, nacięć krocza czy wskaźnik podawania mleka modyfikowanego, tym wsparcie dla fizjologii mniejsze,
- poszukaj lokalną organizację lub aktywistkę zajmującą się porodami w Twoim rejonie i czerp wiedzę.
- porozmawiaj z kobietami z Twojego otoczenia,
Przygotuj się do porodu
Jak już znajdziesz odpowiednie dla siebie miejsce do porodu, nie zapomnij do tego porodu się przygotować.
To niezwykle ważne, aby wiedzieć co dzieje się w porodzie, zrobić swój plan porodu i przejąć inicjatywę w porodzie. Zawsze powtarzam, że nie warto zostawiać tego personelowi medycznego, ponieważ może okazać się, że zrobią poród pod siebie, nie pod kobietę rodzącą.
Co możesz zrobić, aby przygotować się do porodu:
- czytaj o porodzie, jak najwięcej. Tu możesz znaleźć książki, które ja polecam (KLIK),
- weź udział w szkole rodzenia, kursach przedporodowych (te moje znajdziesz tutaj: KLIK),
- znajdź dobrą położną, doulę w swojej okolicy,
Zadbaj o kontakt skóra do skóry po porodzie
Kontakt skóra do skóry to procedura całkowicie darmowa, które powinna być standardem w każdym miejscu. Jedynym powodem, aby przerwać kontrakt skóra do skóry, powinno być ratowanie życia dziecka lub matki (chociaż resuscytację noworodka również można przeprowadzać na brzuchu jego matki).
Kontakt skóra do skóry po porodzie jest niezwykle ważny dla inicjacji karmienia piersią. Według badań naukowych dzieci, które miały dwugodzinny i nieprzerwany kontakt skóra do skóry, są częściej i dłużej karmione piersią (2).
Tymczasem w Polsce jedynie 33,95% dzieci i kobiet po porodach drogami natury ma szansę doświadczyć dwugodzinnego kontaktu skóra do skóry po porodzie (3). Jako jedna z inicjatorek akcji Maluchy na Brzuchy staram się nieustannie zwracać uwagę na korzystne działania kontaktu skóra do skóry po porodzie zarówno drogami natury, jak i poprzez cesarskie cięcie.
Jeśli chcesz karmić piersią, zadbaj o dwugodzinny i nieprzerwany kontakt skóra do skóry po porodzie.
Ucz się karmienia piersią
Kolejną ważną rzeczą, jest nauka karmienia piersią. Niby rzecz totalnie naturalna, ale obecnie trochę zatraciłyśmy tą naturalną zdolność przez naszą kulturę. Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na karmienie piersią, czytaj dobrego rodzaju poradniki, spotykaj się z kobietami, które karmią piersią i porozmawiaj ze specjalistami (doradca laktacyjny, doula).
Pamiętaj również, aby nie wierzyć w mity dotyczące laktacji (znajdziesz je w kolejnym wpisie).
Otocz się wsparciem
Wsparcie w karmieniu piersią jest niesamowicie ważne. Jeśli go mieć nie będziesz, jest duża szansa, że coś pójdzie nie tak. Wsparcie zaczyna się już na etapie teamu porodowego. To właśnie specjaliści obecni przy porodzie i bezpośrednio po nim wpływają na Twoje karmienie piersią. Jeśli będą wspierać fizjologię porodu, fizjologię karmienia piersią, nieprzerwany kontakt skóra do skóry między Tobą a Twoim dzieckiem, jest duża szansa, ze karmienie piersią będzie przebiegać bezproblemowo.
Ale team porodowy to nie wszystko. Przyda Ci się też wsparcie w rodzinie i wśród najbliższych. To właśnie oni będą podawać Ci jedzenie, picie, gdy Ty będziesz karmić. A może być tak, że będziesz na początku karmić bez przerwy.
Porozmawiaj o karmieniu piersią z najbliższymi jeszcze przed porodem.
Wsparcie również powinno iść w momentach kryzysu od specjalisty. Nie zapomnij przed porodem zapisać sobie numer do doradcy laktacyjnego z Twoich okolic. Być może w ogóle go nie użyjesz, ale lepiej mieć go w widocznym miejscu.
To ty decydujesz
Pamiętaj również, że to Ty decydujesz o karmieniu piersią. Mleko matki to najlepsze co możesz dać swojemu dziecku i sobie, ale każda z nas ma swoją historię. To ty decydujesz, czy karmisz dziecko piersią i możesz zdecydować, że będziesz karmić je mlekiem modyfikowanym. Możliwość wyboru jest tu niesamowicie ważną kwestią.
Przypisy:
- Fundacja Rodzić po Ludzku, 2018 „Raport z monitoringów oddziałów położniczych” https://www.rodzicpoludzku.pl/images/RAPORT_FRpL_2018.pdf,
- Moore ER, Bergman N, Anderson GC, Medley N. Early skin-to-skin contact for mothers and their healthy newborn infants. Cochrane Pregnancy and Childbirth Group, redaktor. Cochrane Database Syst Rev [Internet]. 25 listopad 2016 [cytowane 30 marzec 2020]; Dostępne na: http://doi.wiley.com/10.1002/14651858.CD003519.pub4
- Maluchy na Brzuchy, 2020 „Raport <Maluchy na brzuchy> realizacja prawa do kontaktu skóra do skóry po porodzie w polskich szpitalach”,