Większość dzieci w czasie ciąży obraca się na końcu głową w dół. To najbardziej optymalna pozycja dziecka do rodzenia się. Jednak nie wszystkie maluszki na końcówce ciąży będą ułożone głową w dół. Część przybierze pozycję pośladkową lub inną (na przykład poprzeczną). Czy można wpłynąć na ułożenie dziecka pod koniec ciąży? Można!
Dlaczego dziecko może ułożyć się w innej pozycji niż główkowa?
Powodów może być kilka a jednymi z częstszych są nieprawidłowe napięcia w obrębie miednicy i samej macicy (dziecko ustawia się tak, jak mu pozwala na to ciało matki), za krótka pępowina czy spędzanie czasu przede wszystkim w pozycji leżącej. Dziecku w przyjęciu pozycji pomaga grawitacja i najcięższa część jego ciała wędruje w dół. Jak nie trudno się domyśleć, najcięższa jest głowa i jak kobieta jest aktywna, głowa będzie kierowała się w dół. Jednak przy długotrwałym leżeniu może głowa wcale się w dół nie przemieścić. Oczywiście czasami nie mamy na to wpływu, bo przy ciąży zagrożonej przedwczesnym porodem, nie ma z czym dyskutować. Jednak na pewno nie powinno się leżeć jedynie profilaktycznie.
Do kiedy dziecko musi się obrócić?
Tak naprawdę nie ma żadnego ostatecznego terminu do kiedy dziecko musi się odwrócić. To znaczy ostatecznym terminem jest moment przejścia dziecka przez kanał rodny ;-). Większość dzieci obraca się koło 30-34 tygodnia ciąży, ale bywają i takie, które obracają się po tym terminie albo nawet w trakcie porodu. Więc jeżeli jesteś w 36 tygodniu ciąży i lekarz Ci mówi, że dziecko jest pośladkowo i już nie zmieni swojej pozycji, to… to mówi nie prawdę, bo nie może tego powiedzieć na pewno.
Co można zrobić?
Jednak fakt, że jesteś na przykład w 36 tygodniu ciąży i dziecko może się obrócić, nie znaczy, że nie należy nic robić. Możesz swojemu maluszkowi pomóc w przybraniu odpowiedniej pozycji.
PAMIĘTAJ! Nie dla każdego dziecka pozycja główkowa będzie najlepsza. Niektóre dzieci nie zmieniają pozycji mimo nawet stawania na głowie. Nie zadręczaj się wtedy tym. Dziecko wie, co dla niego jest dobre. W wypadku, że poród jest blisko a Twoje dziecko nie jest ustawione główkowo, możesz zastanowić się, czy poród drogami natury wchodzi w grę. Generalnie dzieci ułożone pośladkowo da się urodzić drogami natury. Czytaj o tym więcej TUTAJ.
Co możesz zrobić, aby pomóc dziecku ustawić się główkowo:
- być aktywną fizycznie – chodzenie, pływanie, ćwiczenia rozciągające, joga dla ciężarnych, taniec itp. Wybierz to, co Ci się podoba i co sprawia Ci przyjemność.
- ćwiczenia Spinning Babies – warto jest spotkać się ze specjalistką, która odbyła kurs Spinning Babies, aby pokazała co i jak wykonywać. Same ćwiczenia można również znaleźć w e-bookach na stronie Spinning Babies.
- Relaksacje – relaksacje pomagają się rozluźnić a w rozluźnionym ciele robi się miejsce i dziecko ma szansę zmienić pozycje. To bardzo dobry sposób. Relaksacji możesz poszukać w internecie lub skontaktuj się z kimś, kto zajmuje się hipnoporodem.
- Pamiętaj o nawodnieniu organizmu – ważne jest picie odpowiedniej ilości wody. Nie tylko pod kątem możliwości obrócenia się dziecka, ale woda jest kluczowa dla dobrego samopoczucia i zdrowia. Aby dziecko mogło się łatwiej obrócić, potrzebuje również aby ciało mamy było dobrze nawodnione.
- wizyta u fizjoterapeutki uroginekologicznej lub/i osteopaty. Ci specjaliści mogą pomóc w zrobieniu dziecku miejsca i usunięciu niepotrzebnych napięć.
Wszystkie te rzeczy możesz robić od 30 tygodnia ciąży a nawet wcześniej. Aktywność fizyczną najlepiej wprowadzić od samego początku, gdy samopoczucie na to pozwala.
WAŻNE! wszelkich pozycji odwróconych (z głową w dół) należy unikać w przypadku nadciśnienia, ryzyka wylewu czy jaskry.
Jeśli dochodzisz już do 37 tygodnia ciąży i Twoje dziecko jest nadal obrócone inaczej niż główkowo, możesz również udać się na obrót zewnętrzny. To procedura, którą wykonuje doświadczony lekarz pod kontrolą USG. Jeśli o tym myślisz zapytaj w lokalnym szpitalu, czy ktoś u nich wykonuje obrót zewnętrzny.
Niespodzianka
A teraz mam dla Ciebie niespodziankę, ponieważ możesz sobie pobrać i wydrukować mini ściągę na temat tego, jak obrócić dziecko.
Zapisz się na newsletter
I odbierz ściągę „Co robić, aby dziecko się obróciło główkowo?”
Super!
Teraz potwierdź subskrypcję