Nadal w naszym społeczeństwie można się spotkać z opinią „poród, jak to poród, trzeba przejść”, albo „jakoś urodzę”. Mimo wiedzy dostępnej na wyciągnięcie ręki i mnóstwa możliwości, jakie nam daje dzisiejszy świat, kobiety bardzo często nie przygotowują się do porodu. Dlaczego?
Dlaczego nie przygotowujemy się do porodu?
Uwierz mi, byłam w tym miejscu. Przed moim pierwszym porodem, powiedziałam sobie, że przecież jakoś urodzę. To prawda, jakoś urodziłam. Dziecko znalazło się po drugiej stronie brzucha. Jednak negatywne konsekwencje tego porodu odczuwam do dzisiaj i będę odczuwać pewnie do końca życia. Może więc zamiast uczyć się na swoich błędach, Ty skorzystasz z moich?
Dlaczego nie przygotowywałam się do porodu? Przede wszystkim nie wiedziałam, jak to zrobić, gdzie szukać dobrej szkoły rodzenia, gdzie znaleźć dobrych i holistycznych specjalistów a mój ginekolog zupełnie nie zwrócił mi na to uwagi. I tak pewnie wygląda to w przypadku dużej części kobiet. Czy ginekolog ma obowiązek mówić swojej pacjentce o przygotowaniu do porodu? W sumie to nie ma. Jednak wystarczyłoby tylko jedno zdanie z ust ginekologa, przekazanie kontaktów do najbliższych specjalistów zajmujących się przygotowaniem do porodu i już ilość kobiet, które się przygotowują do porodu, by wzrosła. Czy to by go dużo kosztowało? Nie sądzę.
Drugą sprawą jest również to, że nie jesteśmy przyzwyczajeni do płacenia za przygotowanie do porodu i za poród jako taki. Większość kobiet nie ma najmniejszego problemu wydać 2000 zł na wózek dla dziecka, ale 2000 zł na opiekę douli to już jest ogromny problem. Dlaczego? Przyzwyczailiśmy się do tego, że poród jest za darmo. Przyzwyczailiśmy się również do tego, żeby nie brać go na poważnie. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że od porodu zależy całe nasze dalsze życie i życie naszego dziecka. Poważnie!
Inny przykład? Ślub! Czy od kosztowności sukni ślubnej, fotografa ślubnego, fryzury czy sali weselnej zależy powodzenie naszego małżeństwa? Nie! A od porodu zależy naprawdę dużo! Łącznie to, ile potem wydasz kasy na leczenie siebie i dziecka.
Jak przygotować się do porodu?
Przede wszystkim zapamiętaj sobie, aby do porodu się faktycznie przygotować. To już jest dużo!
Teraz warto zrobić te rzeczy:
- Znajdź odpowiednie miejsce do porodu (poszukaj informacji na www.gdzierodzic.info, napisz plan porodu, abyś wiedziała, co jest dla Ciebie ważne, porozmawiaj ze specjalistami w okolicy).
- Znajdź szkołę rodzenia w okolicy i nie kieruj się tylko tym, że jest to szkoła rodzenia prowadzona przez położne pracujące w szpitalu. Warto zebrać ofertę od najbliższych miejsc, porównać, popytać znajomych i wybrać najlepszą dla siebie opcję.
- Przygotowując się do porodu nie zapomnij o kwestii karmienia piersią ( o ile chcesz karmić dziecko piersią). Szkoły rodzenia oczywiście nie pomijają tej tematyki, ale wiem z praktyki, że warto jest skontaktować się przed porodem z lokalnym Doradcą Laktacyjnym.
- Czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj. Jak znaleźć dobre książki o tematyce okołoporodowej? Możesz zaglądnąć do mojej wypożyczalni. Dobieram książki z myślą o kobietach w ciąży :-).
- Dobrze jest znaleźć także grupę wsparcia ze swojej okolicy. Oczywiście może się tak zdarzyć, że takowej u siebie nie znajdziesz, ale zawsze możesz ją zrobić sama. Otocz się ludźmi życzliwymi i wspierającymi.
Nie zapomnij posłać ten post dalej ;-). Im więcej kobiet dowie się o przygotowaniu do porodu, tym w Polsce będzie się rodzić lepiej.
Szkoła rodzenia na spokojnie
Jeśli mieszkacie w okolicy Skoczowa, Cieszyna, Jastrzębie-Zdroju, zapraszam do Szkoły Rodzenia na Spokojnie, którą od jesieni prowadzę w Skoczowie przy ulicy Cieszyńskiej 16 (W Centrum Terapii i Rozwoju).